News

IMPORTANT NOTES- Blog customized for 1280 x 1024 pixels, Mozilla web browser.
The Polls archive is now below the posts.
Please report malfunctioning ( liskahon@seznam.cz )


The next technique article should be about:

Wednesday, July 18, 2007

Technique-C1 Creeking tips (Czech and English version)

Hi again.
I finally managed to get some other C1 paddler to write an article for this site. The author of this introduction to C1 creeking skills is one of the best Czech (and European) C1 creekers- Peter Kment. He is a specialist on Norway and Austria. Thanks Peter!!

Enjoy the article and photos and good luck on the river.


English version (translation by me :))


Some time ago Jan asked me to write an article about whitewater paddling. C1 paddling of course. I wasn´t quite eager to write it, I came to think only about some general stuff, nothing that applies only to C1. In the end I tried to write something down, so you´ll see, if you like it. Don´t expect any glorification of canoes for creeking. We should reconcile with the fact that on some rivers you´ll be able to keep up with the kayakers, on others you won´t (at least that´s my experience).

If you´re just starting whitewater paddling and consider trying a C1, you better think about it. If you choose C1 you are going to be really limited on the river. There are more people, who used to paddle a C1 and changed to kayak, than you´d think. They switched to K1 because they reached the limits of their abilities. The limits are set far more straightly on a C1. In other words- with the same abilities you´ll do much more difficult runs on a K1 or you´ll do the same but more easily J . In this case it is better to start on a kayak straight away.

The disadvantages of C1 are apparent. The higher center of gravity and single-bladed paddle are the most important. The advantages are a bit hidden, but they aren´t that few. Only when you use these advantages correctly you´ll keep up with the kayakers. It is true that we cannot gain as much speed as a kayaker, but if a single powerful stroke is needed we have an advantage. The key thing is of course the timing of such stroke, there usually isn´t time to fix a badly planted stroke. Maybe an even more advantageous thing is that we can change the balance and tilt the boat more efficiently. Leaning forward or backward can be often really useful. The kayakers may also do all these things but less efficiently. The kneeling position is not that bad after all. Compared to a kayaker a C1er has a far better view and can react sooner to all kinds of obstacles. This is a kind of compensation for our lesser speed. These advantages are best used on technical runs of all grades. On the other hand some bigwater river with great strength can be a problem and the disadvantages will be apparent.

There are lots of things you have to learn in order to become a successful rider. This applies for both K1 and C1, but a kayaker has a better opportunity to correct a mistake. The C1ers thus have to paddle with precision and avoid mistakes at all costs. There are three basic techniques you have to master. Without mastering these techniques it is going to be really hard.

  1. You have to learn to read the water and develop a sense for it. A line the kaykers have picked up may not be the best for a C1er. You can´t fight the water as easily and you will always be more confident on your onside. There is no shame in scouting the runs a lot and searching for YOUR line that often differs from that of your fellas. Try to find a line where you will be able to use the current to the maximum not forced to fight it. Try to go through the eddies. This can often help to get the correct inrun angle before a difficult spot. The rule that you should track your line upstream applies to all. You should begin at the end of the difficult part and than track your line all the way up and think about where to run it.
  2. The second essential technique is boofing (boof is a technique when you hit the landing spot with the hull after a jump). C1 can be boofed quite easily, precisely thanks to the efficient weight transition combined with a single powerful stroke. If you do all this accurately you can boof even oblique or sideways jumps. Find the precise timing for the initiation of the boof while tracking your line and than don´t miss it! You´ll thus stay on the surface after you land, the boat will be more controllable and you can work on what´s in front of you straight away. Boofing is also safer in a C1, it doesn´t hurt even from high jumps ( 8 or more meters into foam). An essential thing is that you have to lean forward a lot just before the landing. This helps to absorb the impact. The 10 inches of foam under the butt can absorb impacts quite well. It is useful to learn the crossdeck boof. Sometimes you have to do the last stroke on your offside. It is essential to gain experience in jumping. At first try to do loads of jumps on low and less difficult jumps. Only when you won´t be making any mistakes and the rides will be reliable you can try higher jumps. For instance find a nice safe jump and ride it a few times in a row. A 100% boof is, according to me, absolutely essential.
  3. The roll- without a „bulletproof“ roll no one should ever go on a difficult whitewater. You´ll be using it far more often on a C1. That´s reality. It has to be REALLY fast, screw roll, back roll, simply roll up anyhow you can just be quick, look around, orientate yourself and go on. An advantage is that the second blade doesn´t interfere and the grip of the C1 paddle can be held much stronger ( I appreciated this when I was getting a serious spanking under a waterfall).

If you want to be a good C1 paddler it is best to paddle with the kayakers. Not only that a fellow C1er is difficult to find but you won´t be as motivated in a group of C1ers than you are with the kayakers. You should keep up with the others and perfect your abilities with them. Great differences in abilities between paddlers can cause a problem. But if there isn´t any difference there is no reason to get better, isn´t there… Just don´t play hero and don´t paddle on the utmost verge of your abilities. There is no shame in carrying the boat along a difficult spot and anybody that laughs at you is an idiot not worth paddling with. Good paddler rides safely and has fun… Good paddler doesn´t cross his limits on terrific runs just to be like the others…


Photos: Peter Kment -the author of this article- at some nice drops.
Czech version


Před časem mě Honza poprosil, abych napsal článek o pádlování na řekách. Pochopitelně na singlovce. Moc se mi do toho nechtělo, napadaly mě samý všeobecný kecy, nic co by se vztahovalo opravdu čistě na C1. Nakonec jsem se teda pokusil něco sepsat, tak uvidíte, jestli se vám to bude líbit. Rozhodně ale nečekejte oslavu singlovek. Je potřeba se smířit s tím, že na některých řekách s kajakáři budete držet krok, na některých ne (minimálně to je moje zkušenost).

Pokud začínáte s ježděním a chtěli to zkusit na singlu, tak byste si to měli dobře rozmyslet. Volba singlovky je do budoucna značně omezující a lidí, kteří pádlovali s větví a teď jezdí s vrtulí je na řekách víc než si myslíte. Přešli na kajak proto, že narazili na hranici svých možností. A na kajaku jsou ty hranice o něco dál. Jinými slovy, se stejným talentem toho na kajaku dáte víc, případně dáte to samý, ale snadněji :-) V takovém případě je lepší začít jezdit rovnou na kajaku.

Nevýhody singlovky jsou vidět na první pohled. Vyšší těžiště a především to kanoistické pádlo bijou do očí. Výhody jsou trochu schované, ale taky jich není málo. Teprve když je budete ovládat, tak budete s kajakáři držet krok. Je pravda, že loď nedokážeme rozjet tak, jako kajakář, ale pokud jde o jeden silný záběr, tak na tom jsme líp. Klíčové samozřejmě je ten záběr perfektně načasovat, na opravu už většinou není čas. Snad ještě větší výhodou je možnost hodně měnit těžiště lodi. Předklon i záklon ve správnou chvíli udělají zázraky. To samozřejmě dokážou i kajakáři, ale tak moc ne. Ono nakonec není až tak špatný to, že v lodi člověk klečí. Proti kajakáři má singlíř o dost větší rozhled a na překážky můžeme reagovat dřív. Je to určitá kompenzace nižší rychlosti. Výhody se dají asi nejlépe využít na technických řekách všech obtížností. Naopak vodnatka s velkým tahem, i když není brutální, může dát hodně zabrat a nevýhody budou mít navrch.

Je spousta věcí, které je potřeba se pro úspěšné ježdění naučit. Platí zpravidla stejně pro K1 i C1, ale kajakář má zpravidla větší možnost následky chyby dohnat a napravit. Singlíři tedy nezbývá jezdit víc na jistotu a chybám se za každou cenu vyhýbat. Tři techniky jsou ale naprosto zásadní a bez jejich perfektního zvládnutí to je těžký:

1. Naučit se číst vodu a mít pro ni cit. Stopa, kterou si najdou kamarádi na kajaku ještě nemusí být ta pravá pro singlíře. Vodu nepřeperete tak snadno, náklon se vždycky dělá líp na ruku. Není ostuda často prohlížet a hledat si svou vlastní stopu, která se od ostatních liší. Snažte se najít cestu, kde budete moci maximálně využít vodu, ne proti ní bojovat. Taky ježdění přes vracáky (pomocné smyčky) je šikovná věc a já osobně ho provozuju často. Často to pomůže získat před klíčovým místem správný úhel nájezdu. Pro všechny obecně platí, že je dobré hledat si stopu proti proudu. Začít u konce celého úseku a postupně si rozmyslet kudy to celé projet.

2. Druhou zásadní technikou je boofování. C1 se obecně boofuje dobře, právě díky možnosti silného záběru spojeného s výraznou změnou těžiště. Když to uděláte šikovně, tak se odrazíte klidně i ze šikmých skoků. Najděte si při prohlídce ten správný okamžik kdy se odrazíte a pak ho už jen nepromeškejte. Udržíte se tak hned při dopadu na hladině, loď bude ovladatelná a rovnou můžete řešit to co je před vámi. Boofování je na singlu taky bezpečnější než na kajaku, nebolí tolik ani z docela vysokých skoků (klidně 8 a více metrů do našlehané vody). Nedílnou součástí techniky je hluboký předklon při dopadu, který pomáhá absorbovat náraz. A co jsem to psal o předklonech o pár řádků výše? Nakonec i těch 20 cenťáků pěny pod zadkem tlumí docela dobře. Je dobrý se naučit boofování i na přesruku. Občas se stane, že ten poslední záběr musíte udělat na druhý straně, než pádlujete.

Nezapoměňte, že je potřeba ve skocích získat jistotu. Napřed toho co nejvíc naskákejte na nižších a snadnějších skocích. Teprve když na nich nebudete dělat chyby a jízda bude na jistotu, tak se odvažte na vyšší. Najděte si třeba dobrý a bezpečný skok a ten si dejte několikrát za sebou. 100% boof je podle mě naprostou nutností! I tady platí, že zvládání určité úrovně je vstupenka do vyšší.

3. Eskymák – bez eskymáku na jistotu by neměl na těžké vodě jezdit nikdo, to je jasný. Na singlu ho ale použijete častejc. To je realita. Musí být hodně rychlý, zepředu, zezadu, prostě jakkoli, hlavně být rychle nad vodou, zorientovat se a jet dál. Výhoda je, že se neplete druhý list a hlavička umožňuje pádlo pevně držet (to jsem ocenil vždycky, když jsem dostával čočku pod vodopádem).

Pokud to chcete na vodě někam na singlu dotáhnout, tak je asi nejlepší jezdit s kajakáři. Nejen že se singlíř do party hledá blbě, ale hlavně pak člověk nemá takovou motivaci. Je dobré s ostatními držet krok a zdokonalovat se s nimi, velký výkonnostní rozdíl zavání průšvihem. Pokud ale není žádný rozdíl, tak není možnost se zlepšovat, že ano :-) Hlavně nebýt hrdinou a nejezdit na úplné hranici svých schopností. Přenášení není ostuda a kdo se ti bude smát je blbec, se kterým je lepší na vodu už nejezdit. Každému vyhovuje něco jiného, něco najedeš ostatním ty, něco najedou ostatní tobě, vždycky ale dobře zvaž svoje schopnosti! Dobrý vodák je ten, který jezdí bezpečně a kterého to baví, ne ten který se staženou prdelí jezdí těžký prásky jen proto, aby se vyrovnal ostatním.

Na závěr bych chtěl zmínit jeden detail, který singlíře omezuje v cestách po světě. Je to absence sériově vyráběných lodí. Jasně, zvykli jsme si na to, že je potřeba předělat kajak a klečení si udělat. Dá se sehnat spousta kajaků, které jsou jako C1 vhodné. Problém ale nastává když si zapádlovat letíte a loďsi chcete půjčit na místě. To pak nezbývá, než si klečení dovízt a loď předělat. Taky kritický scénář, když loď utopíš a jediná náhradní loď je kajak, není příjemný. A co třeba když zlomíš na řece pádlo a jediná skládačka je kajakářská? Nic moc...

Zdravotní aspekty myslím nemá cenu příliš rozebírat. Ježdění na vodu s sebou obecně nese spoustu rizik a je jedno na čem jezdíte. Na druhou stranu jasný, že jednostranné zatěžování svalstva tělu dobře nedělá. Ale to platí jak pro řeky tak pro freestyle, takže se tomu Honza někdy určitě bude věnovat sám.

Jasně, těch nevýhod je docela dost a výhod tak moc není, jenže singlíři nevymřou. Víc nás už nikdy nebude, ale míň? To už snad skoro nejde :-) Stejně jde hlavně o to si dobře zapádlovat a strávit čas s dobrými kamarády.


12 comments:

Zuzka said...

Myslím, že Petr zapomněl zmínit dvě důležité výhody: vyšší elegance a obdiv žen:o))

Anonymous said...

No a na deblovce je to ještě horší. Ale ta elegance... a obdiv na těžších řekách...
Honza

Zoid said...

No to samozrejme... Prece jenom na singlu clovek nevypada jak kachna u gynekologa:)

Honza

Anonymous said...

Hi,
Can youexplain me a cross boof stroke? Thanks, Volker

Zoid said...

Hi, the crossdeck boof stroke is a lot more difficult than the onside stroke. The problem is that sometimes you may need to do the last stroke before the boof to your offside so it is useful if you learn it.

Try practicing crossdeck strokes on the flatwater. The boof stroke has to be a really powerful one but it mustn´t get you out of balance. So practice the strokes on the flatwater so that you can deliver a strong stroke on your offside without getting out of balance. Remember to control the endges of your boat. If you do a stroke to your offside the boat will turn to your onside. If you do the offside stroke and tilt the boat to your offside the boat will go straight.
Then find a small safe jump and try the boofs there.
The important thing is to push your hips and knees forward and upwards so that the boat lands flat on the hull. If you do everything all right you land into the foam under the jump on your hull and you don´t lose speed. This is most important.

try this web page...
http://www.open-canoe.de/index.shtml

Zuzka said...

Opatrně s tou kachnou. Holky jsou na kajaku přece taky elegantní.

Bařenka said...

A co teprve holčičky na singlu. Učím se, všichni mi to vymlouvaj, ale zároveň podporujou. Kdo se v tom má vyznat. Každopádně článek se mi líbil.
Takže připíjejte na singlíře a buďte šťastní :o)

Zoid said...

Holčička na singlu.. no neee... jednou jsem viděl jednu slečnu ve Veltrusích na kanále ale jinak nic...

RESPECT

Hele napiš o sobě článek a já ho sem přidám. Budeš světoznámá :)))

Bařenka said...

Ahoj, tak se ti ozívám. Ale opravdu nevím, co o sobě psát :o) Hele moc tady nerozumim těm tvým stránkám. Bohužel anglicky moc neumím. Takže nevim, jestli tady máš nějakou samostatnou diskuzi (třebas jak máme my na rackovi)

Bařenka said...

Ty bláho. Já věděla, že jsem napsala hrůzu. Obvykle takhle dementní nejsem. Takže opravuji tu hrubku. Ozýváááám!

Zoid said...

Ahoj
No jestli mas zajem tak mi posli proste par radku o sobe. Proc jezdis na singlu, kde trenujes kam jezdis... par fotek a tak... Myslim ze by se to mohlo libit. Kdyztak se mnou komunikuj pres e-mail: liskahon@seznam.cz

Anonymous said...

Free Sex Videos

Paris Hilton and Britney Spears Free Sex Video


http://www.myfaceporn.com

Teen first virgin !!!

[u]http://www.myfaceporn.com

[u][/u]http://www.myfaceporn.com